DOMOVINA INVEST

Lažni intervju Plenkovića o platformi za brzu zaradu promovira se putem lažne stranice N1 Hrvatska

author
N1 Info
15. svi. 2025. 18:25
Lažni intervju Plenkovića o platformi za brzu zaradu promovira se putem lažne stranice N1 Hrvatska
Screenshot

Ovo je samo jedan u nizu lažnih intervju u kojima premijer navodno promovira investicijske platforme za brzu zaradu.

Najčešći oblik prevare

Investicijske prevare jedan su od najčešćih oblika prevare koje kruže društvenim mrežama. U tim se prevarama korisnike društvenih mreža navodi na ulaganje u različite investicijske platforme koje navodno omogućuju brzu zaradu velike svote novca, prenosi Faktograf.

Za promociju tih lažnih platformi često se koriste poznate osobe poput predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, predsjednika Republike Zorana Milanovića, poznati poduzetnici poput Emila Tedeschija i Mate Rimca, kao i poznate osobe i televizijski voditelji poput Antonije Blaće, Mojmire Pastorčić, Zorana Šprajca, Igora Bobića te Nine Kljenak.

Imitacija stranice Jutarnjeg

U najnovijem pokušaju prevare na lažnoj stranici N1 Hrvatska – hr.n1info.com na kojoj nema gotovo nikakvih objava osim profilne i naslovne fotografije objavljen je oglas s linkom na stranicu na domeni domovina-promo-jutarnji.com pod naslovom “Politička borba za Hrvatsku: Plenkovića protiv Milanovića – sukob vizija za budućnost zemlje”, a u opisu oglasa piše: “Pogledajte političku borbu koja bi mogla redefinirati Hrvatsku”.

U članku na stranici koja u potpunosti nalikuje na službenu stranicu Jutarnjeg lista koja se inače nalazi na domeni jutarnji.hr i niti u jednoj inačici nema domenu com, u uvodu se navodi sljedeće:

Hrvatska se nalazi pred ključnim političkim sukobom, jer predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković ulaze u otvorenu konfrontaciju koja će odrediti smjer razvoja zemlje. U kontekstu ekonomskih izazova i energetskih kriza, oba lidera nude suprotstavljene puteve izlaska iz trenutne situacije.

U nastavku se navodi da je “kao odgovor na ekonomske poteškoće, Plenkovićeva vlada predstavila novu investicijsku platformu Domovina Invest, usmjerenu na poticanje gospodarstva i podršku građanima”. Platforma, navodi se, omogućuje građanima ulaganje od 250 eura, koji će biti usmjereni na trgovinu obveznicama i energetskim resursima, osiguravajući stabilan prihod.

Nadalje se navodi da je “Milanović kritizirao inicijativu navodeći da obogaćuje elitu na račun običnih građana”.

Platforma Domovina Invest

U lažnom intervjuu Plenković objašnjava novinarki sve “prednosti zarade” putem platforme Domovina Invest i zašto je potrebno uložiti u platformu. Na samom kraju teksta nalaze se i upute o tome “kako početi zarađivati s platformom Domovina Invest”.

Tako se, osim unošenja osobnih podataka, od građana traži uplata minimalnog depozita od 250 eura i od tog trenutka navodno počinjete zarađivati. Navodi se i da je registracija na platformu biti moguća do 16. svibnja.

Međutim, platforma Domovina Invest je lažna, kao i navodni članak objavljen na stranici koja nije službena domena Jutarnjeg lista, a promoviran na lažnoj Facebook stranici N1 Hrvatska.

Prevaranti iskopirali izgled portala Jutarnjeg lista

Naime, da takva platforma uistinu postoji i da ju promovira Vlada Republike Hrvatske, ta bi vijest bila objavljena u svim kredibilnim medijima u Hrvatskoj, a predsjednik Vlade Andrej Plenković o tome bi sasvim sigurno informirao javnost na konferenciji za novinare.

Pretraga interneta pod pojmom “Domovina invest” nije dala bilo kakve rezultate koji bi dali naslutiti da se zaista radi o investicijskoj platformi. Također, premijer Plenković je u više navrata bio istaknut na prevarantskim stranicama u svrhu promocije lažnih investicijskih platformi koje imaju za cilj korisnicima ukrasti osobne podatke i podatke o kreditnim karticama.

Iskoristili i ime stvarne novinarke

Članak o navodnoj prilici za investicijsko ulaganje građana objavljen je na sumnjivom domeni “domovina-promo-jutarnji.com” što nije službena domena Jutarnjeg lista, a sve poveznice u tekstu također vode na stranice sa sumnjivim domenama. Iako se kao autorica teksta navodi Hajdi Karakaš Jakubin koja zaista jest novinarka Jutarnjeg lista, Google pretraga naslova članka otkriva da članak pod tim naslovom i takvog sadržaja nije objavljen na službenim internetskim stranicama Jutarnjeg lista.

Valja spomenuti i da su gramatika i pravopis hrvatskog jezika u ovom tekstu na lažnoj stranici loši, što upućuje na to da se najvjerojatnije radi o strojnom prijevodu, a ne autorskom djelu.

Lažna Facebook stranica

Facebook stranica putem koje je ovaj članak oglašen je lažna. Naime, N1 Hrvatska ima svoju službenu Facebook stranicu koja ima više od 216 tisuća pratitelja, a stranica pod nazivom “N1 Hrvatska – hr.n1info.com” ima dva pratitelja i niti jednu objavu, ako ne računamo objavu profilne fotografije i naslovne fotografije.

Ono što također baca sumnju na kredibilnost ove objave jest i činjenica što se članak navodno objavljen u Jutarnjem listu promovira na navodnoj stranici N1 Hrvatske. N1 Hrvatska na svojim stranicama zna dijeliti sadržaje s portala Dnevnik.hr što je logično s obzirom na to da imaju zajedničkog vlasnika – United Mediju, ali N1 Hrvatska i Jutarnji list nisu povezani na taj način.

Teme

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama
OSZAR »